To warto wiedzieć: choroby nerek i pęcherza a stan moczu

NerkiObserwacja moczu może nam pomóc w wykryciu wielu chorób nerek oraz pęcherza. Wystarczy odrobina wiedzy na temat tego, jakie objawy mogą stać się przyczyną niepokoju. Nasz mocz to ważne źródło informacji na temat ogólnego stanu zdrowia.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w chwili, gdy chcemy swe nerki oraz pęcherz otaczać maksymalną ochroną?

Nerki oraz pęcherz spełniają bardzo ważną rolę w naszym organizmie, a dolegliwości związane z nimi mogą mieć poważne konsekwencje. Często pierwsze objawy groźnych chorób można wykryć dzięki badaniom moczu. Uważny obserwator sam może dostrzec niepokojące zmiany, dzięki czemu będzie mógł w porę zgłosić się do lekarza. A w przypadku chorób pęcherza i nerek szybkie podjęcie leczenia jest sprawą bardzo ważną.

Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę?

Zdrowy mocz ma jasnożółtą barwę, jest przezroczysty i bezwonny. Taki mocz to dowód na dobry stan naszego pęcherza oraz nerek. Czasem bywa i tak, że kolor moczu jest nieco ciemniejszy, choć i nerki, i pęcherz pracują prawidłowo. Ciemniejsza barwą moczu nie muszą się specjalnie przejmować dojrzałe kobiety oraz te osoby, które prowadzą aktywny styl życia. Niepokojącym zjawiskiem jest już osad. Ten ciemny może świadczyć o problemach związanych z procesem gnilnym, z kolei osad białej (lub piaskowej) barwy może świadczyć o kamieniach zalegających w pęcherzu moczowym. Czerwone zabarwienie moczu może być z kolei objawem rozwijającego się stanu zapalnego, podczas gdy zabarwienie żółte bywa zazwyczaj objawem problemów z żółcią. Zakażenie krwi również można w porę wykryć dzięki obserwacji moczu. Sygnałem tego schorzenia jest zazwyczaj gęsty i mętny mocz. Jeśli dodatkowo w moczu pojawi się ropa, należy się liczyć z tym, że w organizmie zaczął się rozwijać groźny stan zapalny. Sygnałem, którego nie można lekceważyć, jest obecność krwi w moczu. Ten problem powinien być możliwie jak najszybciej skonsultowany z lekarzem, który powinien zlecić wykonanie niezbędnych w takiej sytuacji badań.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *