Czystek, niezłe ziółko

Czystek, niezłe ziółko

Raz na jakiś czas słyszymy o nieznanej nam wcześniej roślinie. Okazuje się, że warto włączyć ją do diety lub pić z niej napary. Często jednak moda okazuje się przelotna, a właściwości cudownej rośliny nieco przereklamowane. Z pewnością nie jest tak z czystkiem, jego popularność od lat wzrasta. Sprawdzone i udowodnione są bowiem jego właściwości, niezależnie czy pijemy go w postaci herbaty, czy suplementujemy w formie czystek tabletki.

Czystek jest bogatym źródłem polifenoli dzięki czemu pozytywnie wpływa na naszą odporność. Watro pić większe ilości czystka w stanach osłabienia, przy infekcjach, opryszczkach.  Jedynym nieprzyjemnym efektem może być suchość w ustach spowodowana  działaniem składników antywirusowych zawartych w czystku. Udowodnione zostało pozytywne działanie czystka na jamę ustną. Działa antybakteryjnie i lekko wybielająco.  Pozytywne działanie czystka mogą wypróbować osoby, których problemem jest nadmierna potliwość, po dłuższym stosowaniu neutralizuje nieprzyjemny zapach potu.

Napar z czystka posiada odczyn zasadowy, dzięki czemu odkwasza organizm. Czystek opóźnia procesy starzenia w organizmie – działa antyoksydacyjnie. Nie można go przedawkować, to samo zdrowie. Nie zawiera nawet minimalnych ilości teiny czy teofiliny. Mogą go pić dzieci od trzeciego roku życia i kobiety w ciąży.  Susz z czystka powinien pochodzić ze sprawdzonych, ekologicznych upraw, lub zaprzyjaźnionej zielarni.

Czystek działa oczyszczająco, z jego pomocą możemy przeprowadzić domowy detoks. Skutecznie usuwa metale ciężkie z organizmu. Takie kuracje polecane są dla palaczy i osób pracujących lub mieszkających w szkodliwych warunkach, a takimi bez wątpienia są borykające się ze smogiem polskie miasta.

Niezależnie od tego czy chcemy pić czystek w postaci naparów, herbatek czy łykać tabletki zawierające ekstrakt z czystka ważne, aby kupić je ze sprawdzonego źródła. Aby napar z czystka zaczął działać istotna jest regularność picia i dość długi czas stosowania. Po zalaniu wodą napar powinien parzyć się około 10 minut. W przypadku tabletek z ekstraktem z czystka aby zobaczyć efekty również trzeba przyjmować go przez dłuższy czas. Niech picie lub suplementacja tej dobroczynnej rośliny stanie się naszym dobrym zwyczajem.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *